DSK BASKETBALL BK BRANDÝS První mistrovské zápasy v 1. lize žen

Velká smůla v úvodním zápase 1. ligy žen – 30 vteřin o vítězství, aneb historie se opakovala.. 

DSK Basketball – BK Žabiny Brno B  68:69  (21:21, 42:37, 59:57)

  1. září, 9:45, Sportcentrum, 40 diváků

Loňské zápasy s tímto týmem byly vpravdě epické, když jsme v základní části 2x prohráli (doma o bod 61:62) a pak jsme v play-off tým z Brna 3x smázli s výsledkem 3:0 na zápasy postoupili do final four.  To byla ale loňská sezóna a letos jsme byli zvědaví, jak si náš výrazně obměněný tým povede.

A vedl si nachlup stejně…

Úvod se nám podařil a základní pětka Vrančič – V. Durdová – Matějková – Maršíková – Burdgess udržovala mírné vedení. Po prostřídání se stav vyrovnal na 21:21. Druhá část patřila nám, když jsme donutili soupeře ke ztrátám a poměrně jednoduchými koši stanovili poločasový výsledek na 42:37. Začátek druhé půle se nám příliš nevyvedl, soupeř šel do vedení, ale závěrečný tlak pod košem přinesl ovoce v podobě dvoubodového náskoku do poslední čtvrtiny –  59:57. 

V závěrečné části se nám nepovedl úvod a Žabiny šly do trháku, nicméně jsme se pečlivou obranou dokázali vrátit až na 63:65. Povedlo se nám též změnit tempo hry nasazením N. Durdové, která jednak zaznamenala hned trojku (66:65) a následně získala míč a sama zakončila na 68:65… v samotném závěru tedy svítilo 30 vteřin před koncem na tabuli skore 68:65 v náš prospěch. Poté ale soupeř trefil těžkou trojku, a když byla za oplácení vyloučena naše opora Irena Vrančič a soupeř proměnil jeden trestný hod, prohrávali jsme 68:69. V protiútoku jsme pak ztratili míč, abychom ho znovu vteřinu před koncem vybojovali, ale naše závěrečná střela byla už po časovém limitu. 

Porážka o jediný bod v úvodním zápase byla bolestivá, protože jsme po většinu zápasu vedli a to i v závěru zápasu. Vyloučení Vrančič závěr velmi ovlivnilo, ovšem je třeba si říct, že jsme zahodili 7 trestných hodů a dost často netrefili lehké střely z podkoše. 

Vedle již jmenované základní sestavy v níž zahrála výborně např. Katka Matějková, autorka 9 bodů se dařilo Marii Holé (roč.2005), která trefila nakonec 17 bodů nebo Natě Durdové, autorce 5 bodů.  Do zápasu na chvíli naskočila po sedmileté pauze také naše odchovankyně Kateřiina Rotková. Věříme, že se jí bude dařit! První body v 1. lize žen zaznamenala dorostenka Betka Holovská. 

I v tak těžkém zápase nastoupilo všech 12 připravených hráček:

Holá 17, N. Durdová 10, Matějková 9 +5 získaných faulů, Vrančič 9, Maršíková 8, Burdgess 7 +13 doskoků, Tomková 3, Ceralová 3, Holovská 2, V. Durdová, Richterová, Rotková. 

 

Nedělní zasloužené vítězství – premiérová výhra v ročníku 2022-2023

DSK Basketball – BSK KP Brno   75:60  (23:11, 34:31, 58:43)

  1. září, 11:00, Sportcentrum, 60 diváků

Po sobotní smolné porážce o jediný bod jsme měli před sebou jasný úkol – vyhrát nedělní zápas. 

Mírně pozměněná základní pětka, tentokrát ve složení Vrančič – Matějková – Holá – Maršíková – Burdgess úvod zápasu zvládla na výbornou: po trojce a dvojce kapitánky Maršíkové jsem vedli již 7:0 a na konci první čtvrtky 23:11 a zdálo se, že budeme hrát pohodový zápas. Jenže opak byl pravdou. Druhá část se nám opravdu nepovedla, po prostřídání jsme se dopustili mnoha zbytečných ztrát, brněnské hráčky chytili, a sérií 0:13 nejenže skore dotáhly, ale šly dokonce do dvoubodového vedení. 

Závěr prvního poločasu patřil ale nám, takže jsme v polovině utkání přece jenom vedli (34:31). O výsledku zápasu definitivně rozhodla třetí část, v níž se vedle hráček základní sestavy předvedla ve výborném světle Lucka Ceralová ve spolupráci s Leezou Burdgess a velký kus práce odvedla i Katka Rotková. Irena Vrančič vedla koncentrovaným výkonem náš tým k vítězství. Po celou dobu byla výraznou postavou Jana Maršíková, výborná pod oběma koši a připravena pomoct s rozehrávkou. Po 3. čtvrtině to bylo 58:43. V závěrečné desetiminutovce jsme pevně kontrolovali situaci a nepřipustili žádné drama. Z mladých hráček zahrála výborně Hanka Tomková, prokázala dobrou ruku, ale i čtení hry v obraně. V konci utkání si už mohly naše opory vychutnávat vítězství z lavičky a podporovat naše mladé hráčky na hřišti. První body v 1. lize žen zaznamenala také Katka Richterová (roč.2005). 

Vítězství jsme si patřičně užili, za podpory docela dost početného a hlasitého publika. 

Burdgess 16 (+9 doskoků, 6 získaných faulů, užitečnost +20), Vrančič 15 (+7 získaných faulů, užitečnost +22), Ceralová 12, Maršíková 10, Holá 8, Tomková 6, N. Durdová 5, Richterová 2, Holovská 1, Rotková, Matějková, V. Durdová.